Pilt: Ehitusjärgus kodune ESP (FSX ja PMDG) baseeruv Boeing 777 simulaator http://777simulator.com

simulaator: väljaõppe- ja harjutustarbeline programm v. seade (imiteerib mingit reaalset olukorda) – eki.ee.

Simulaatoreid on lauaarvutitele loodud erinevaid, alustades rekkasimulaatoritest ning lõpetades näiteks linnaehitusega. Sekka ka ka mõned veidramad, nagu näiteks kirurgiasimulaator või majade lammutamise simulaator. Antud lehe loojad leiavad aga, et lennusimulaator on neist kõigist silmapaistvaim, keerukaim, pikima ajalooga, kõige rohkem arenenud ning nähtavasti ka kindlasti kõige kulukam. Miks?

Lennusimulatsioon on ülemaailmne hobi, mida harrastavad nii noored kui vanad. Huviliste seas on palju neid, kes pole kunagi päriselt lennukiga lennanud, ka reisijana mitte. Samas leidub kasutajate hulgas ka suurte liinilennukite kapteneid ja lennujuhte. Paljud inimesed ei saa päriselt lennata, seda näiteks tervislikel või majanduslikel põhjustel. Sellisel juhul on kodus asuv simulaator hea variant oma huvialaga tegelemiseks. Lisaks kasutavad simulaatoreid ka näiteks päris piloodid, et harjutada raadiosidet ning mängida läbi keerukas lend tundmatusse kohta. Viimastel aastatel on lennusimulatsiooni tarbeks kasutatavate simulaatorite areng viinud selleni, et neid kasutatakse palju ka reaalsete pilootide väljaõppes, neid on kasutatud isegi päris lennukite sertifitseerimisprotsessi kiirendamiseks madalama kulu juures.

Mõnda lennusimulaatorit on proovinud paljud meist, kuid hoopis uue dimensiooni annavad sellele kõikvõimalikud lisad. Lisadena on saadaval peaaegu kõike, mida hing ihaldab ning see on eraldi tootmisharu. On tehtud suuri lennujaamu koos terminalide sisemustega, on väikeseid lennuvälju, kus jalutavad lehmad ja lendavad liblikad. Lisaks pea kogu maakera katvad erinevad lahendused, mis lisavad täpsed teedevõrgustikud või koguni fotorealistliku maapinna. Välja saab vahetada kogu ilmamootori, mis kuvab simulaatorisse vastavalt asukohale tõetruu ilma ning kõrge resolutsiooniga pilved.

Ükski lennusimulaator ei eksisteeriks ilma lennukiteta, ning neid on simulaatoritele saadaval tuhandeid. Osad neist simuleerivad pea kõike, alates kaitsmeplokist kuni “virtuaalsete vedelike voolamiseni”. Mitmed tipptegijad teevad koostööd reaalsete lennukitootjatega nagu Boeing ja Airbus. Koostöö tulemusena valmivad lennukimudelid on ülimalt tõetruud ning nende õppimiseks kulub nädalaid. Lisaks lugematul hulgal erinevaid tööriistu ja lisaprogramme, näiteks tarkvara, mis simuleerib lennuki maapealset teenindamist (pagas, catering, tankimine jne) või siis hoopis lennuinstruktori töökohta läbi programmi.

Õppimine ongi suur osa lennusimulaatori kasutamiskogemusest. Selgeks tuleb saada nii meteoroloogia kui ka aerodünaamika. Põhimõtteliselt ei ole selles osas piire. On palju keskkondi, mis on loodud spetsiaalselt oma oskuste arendamiseks lennusimulaatori abil. Samuti võib kasutada reaalseid õppematerjale. See aga ei tohiks ka huvilist, kes asjaga esimest korda kokku puutub, hirmutada. Oskused ning kogemused tulevad ajaga, palju sõltub ka huvilise enda soovidest ja võimetest.

Simulaatoritele luuakse ka riistvaralisi lisasid, lisaks erinevatele juhistele on olemas tervete paneelide ja lennukite detailsed koopiad. Ühendades need simulaatorarvutite ning vastava tarkvaraga, on täiesti võimalik, et omad enda keldris 1:1 Boeing 737 kokpiti koopiat. Sellised lahendused on aga päris kulukad, kuid kellel on huvi ja pealehakkamist, miks mitte.

Lisadimensiooni kogu virtuaalsele lennundusele annavad erinevad online-võrgud. Peamised kolm on IVAO, VATSIM ning PilotEdge. Nendes võrkudes pead suhtlema lennujuhtimisteenust pakkuvate inimestega, kes näevad sind enda ekraanil radaril või tornist. Selleks on olemas eraldi tarkvaralahendused. Lisaks näed sa teisi lennukeid, kasvõi oma sõpra, kes kasutab sama võrku. PilotEdge on neist ainus tasuline süsteem, kus lennujuhtimisteenust pakuvad reaalsed lennujuhid, antud süsteemi kasutavad palju ka reaalsed piloodid.

Kõige selle haldamiseks on loodud mitmeid organisatsioone, poode ning ka kommertsettevõtteid. Korraldatakse erinevaid üritusi ja konverentse. Viimastel kohtuvad asjaarmastajad ning erinevad tootjad tutvustavad oma viimaseid tarkvara- ja riistvaralahendusi. Korraldatakse ka üritusi ja ühislendamisi erinevates võrkudes.

On olemas tõetruud ning kenad lennuväljad ja maastikud, põhjalikult simuleeritud lennukid, ilm reaalajas ning ka reaalne raadioside ja protseduurid. Nagu näha, on lihtsast lennusimulaatorist kasvanud välja eraldi tööstusharu. See, kui reaalne antud mäng on, sõltub suuresti aga kasutajast.